İçine Girilebilir Raf Sistemleri Nasıl Kurulur?

İçine Girilebilir Raf Sistemleri Nasıl Kurulur?

İstiflemenin öneminin oldukça büyük olmasının yanı sıra etkin bir istifleme sayesinde işletmelerdeki verimin büyük bir artış gösterdiği bilinmektedir. İstiflemenin başlıca yapıtaşı işletmede depolanacak tüm malzemeleri pratik ve düzenli bir şekilde yerleştirileceği raf sistemleridir. Bu raf sistemlerinin temel işlevi düzeni sağlamak olduğu gibi deponun inşa edilmesi sırasında depolanacak envanterin türü baz alınarak en uygun raf sistemini seçmek sonrasında kullanım ve maliyet açısından son derece önem arz etmektedir.

Doğru bir raf sistemi tercihi ile, kısıtlı depo alanlarının verimli kullanılması sağlanır ve elinizdeki ürünler en düzenli halinde yerleştirilir. Farklı büyükler ve ağırlıklardaki çeşitli ürünlerin, farklı saklama koşullarına ihtiyaç duyması sebebiyle piyasada her koşul için ayrı ayrı tasarlanmış pek çok farklı raf sistemi mevcuttur. Her işte olduğu gibi içine girebilir raf sistemlerinin de imalatı ve kurulması konusunda güvenilir firmalarla çalışmak son derece önemlidir. Alanınıza en uygun istifleme yöntemini, en düşük maliyete bulabilmek adına bir süre araştırma yapmak gerekir. En doğru istifleme yöntemini bulabilmek adına firmalardan alacağınız doğru yönlendirmelere kulak vermelisiniz.

Bu özel sistemlerinin arasında yer alan içine girebilir raf sistemleri oldukça pratik ve düşük maliyetli bir depolama sunmaktadır. Profesyonel bir istifleme sistemi olan içine girebilir raf sistemlerinin pek çok avantajı bulunur. Ayrıca piyasada çok uygun fiyatlara bulunabilen bu sistemlerin ikinci el raf alımı konusunda da avantaj sağlaması söz konusudur. İstifleme alanında piyasada hizmet veren pek çok firma mevcuttur.

İçine girebilir raf sistemleri, piyasada drive in racking system olarak da geçmektedir. Paletli ürünlerin istiflenmesinde kullanılabilecek drive in racking system, bu ürünler için özel olarak üretilmektedir. Gün geçtikçe büyümekte olan markaların bu raf sistemi ile istifleme yaparak depolarında düzeni sağladığı bilinmektedir. İçine girilebilir raf Sistemleri forklift kullanımı ile çok daha geniş alanlarda istifleme yapmaya elverişlidir.

Küçük işletmelerden çok, gelişmiş firmalarda kullanımının avantajlı olduğu içine girebilir raf sistemleri alanı yatay olarak kullanmanın yanı sıra dikey olarak kullanmayı temel alan bir mantıkta çalışır. Paletli ürünlerin istiflenmesi için kullanılan bu sistemde yükleme kanalları bir koridor olarak iş görür. Bu depolarda forklift olmadan hareket etmek mümkün değildir. Forkliftler bu yükleme kanalları üzerinden yükleri arkadan öne doğru üst üste koyarak yerleştirir. Sistemin drive in racking olarak anılmasının sebebi de aslında budur. Yüklerin birer blok olarak istiflendiği bu sistemde, diğer tüm raf sistemlerinin aksine travers kullanımı yoktur. Yükleme işlemleri özel raflar aracılığıyla gerçekleştirilir.

İçine girebilir raf sistemleri pek çok konuda avantaj sağlamaktadır. Bunların en başında koridorlarının arasında boşluk minimuma indirilmiştir. Dolayısıyla İçine girebilir raf sistemleri pratik bir kullanım sağladığı gibi en çok istiflemenin gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca ürünleri kategorilerine göre depolamanın da en basit yollarından biridir. Depolama mantığı kısaca ilk giren ürünün en son çıkması üzerine kuruludur.

Blok şeklimde depolamanın, depo alanını ne kadar iyi kullanmayı sağladığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla içine girebilir raf sistemlerinde kullanılan blok depolama yöntemi ile deponuzun istifleme alanını en verimli şekilde kullanmanız konusunda size yardımcı olur. Az çeşitli ürünü bulunan firmalar için en etkin istifleme çözümlerini oluşturan drive in racking sistemleri, sezonluk üretim yapan firmaların da en çok kullandığı sistemlerdendir.

Tüm tünellerin kullanımını mümkün kıldığı için, içine girebilir raf sistemleri oldukça ekonomik bir istifleme yöntemidir. Modüler yani parçalanabilen bir yapı olması sebebiyle içine geçebilen raf sistemleri kolayca monte edilebildiği gibi aynı zamanda kolayca sökülebilir. drive in racking sistemler farklı ebatları olan ürünleri depolamaya elverişli olmasıyla da büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın