Soğuk Hava Raf Sitemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Soğuk Hava Raf Sitemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Soğuk hava deposu raf sistemleri geniş bir kullanım alanına yayılmayı başarmıştır. Özellikle sağlık sektöründe fazla şekilde kullanılması nedeniyle hem kurulum aşamasında hem de kullanım aşamasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Aynı zamanda firmaların sahip olduğu soğuk hava raf sistemlerini en verimli şekilde değerlendirebilmesine yönelik olarak değerlendirmesi gereken noktalar vardır. Soğuk hava raf sistemlerinin kurulumu esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

 

·         Soğuk hava raf sistemleri kurulumu özen gerektiren bir aşamadır. Bu nedenle önceden detaylı şekilde planının yapılmış olması gerekir. Hava deposunda yer alacak raf sistemlerinin boyutları önceden ihtiyaca göre belirlenmiş olmalıdır. Bunun yanı sıra deponun alanı oldukça önemlidir.

·         Soğuk hava depolarında yer alacak olan raf sistemlerine ek olarak diğer malzemelerin ne kadar alan kapsayacağının planmış olması gerekir. Soğuk hava depolarında yalnızca raf sistemleri değil bazı paletlerde bulunur. Bu nedenle alan hesaplamaları oldukça önemlidir.

·         Soğuk hava raf sistemlerinde kullanılan forliktin sistemlerin gözden kaçırılmaması gerekir. Bu nedenle yapılan planlamalar arasında forkliftin sistemlerinin nasıl kullanılacağı dikkatli şekilde incelenmelidir.

·         Kurulum esnasında tercih edilen soğuk hava raf sistemleri değişim gösterebilir. Endüstriyel olarak büyük bir soğuk hava deposuna sahip olan firmaların istedikleri sıcaklığa göre alacakları hizmetler değişir. Toz veya gaz halinde olan galvanizli rafların tercih edilmesi mümkündür.

·         Küçük bir soğuk hava deposuna sahip olan firmaların ise kullanacağı raf sistemleri buna bağlı olarak değişir. Firmalar paslanmaz çelik olan rafları veya alüminyum rafları tercih edebilir. Seçeneklerin değerlendirilmesinde önemli olan nokta firmaların faaliyet gösterdiği sektörlerdir.

·          

Soğuk Hava Depolarında Kullanılan Raf Sistemleri Nasıl Olmalıdır?

 

Soğuk hava deposu raf sistemi özellikleri firmaların tercihlerine bağlı olarak değişir. Ancak firmaların oldukça dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Raf sistemlerinin sahip olduğu maksimum faydayı bulabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

 

·         Soğuk hava deposu raf sistemleri hijyenik koşulları sağlamış olmalıdır. Özellikle sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılan sistemlerde hijyen oldukça önemlidir. Sağlıklı şekilde depolama yapabilme imkanın sağlanmış olması gerekir.

·         Soğuk hava deposundaki raf sistemlerinin temizlik açısından bazı kolaylıkları sağlayabilmesi gerekir. Düzenli şekilde bakıma ihtiyacı olması nedeniyle raf sistemleri kolay olarak temizlenebilmelidir.

·         Soğuk hava depolarında yer alan raf sistemlerinin sökme işlemleri ve montaj işlemlerinin kolaylıkla yapılabiliyor olması gerekir. Bunun nedeni ihtiyaç halinde depolardaki raf sistemlerinde değişime gidilebilmesidir.

·         Soğuk hava depolarında yer alan raf sistemleri uzun bir kullanım ömrüne sahip olmalıdır. Bu sayede sürekli olarak raf sistemi alma maliyetlerinden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Raf sistemleri uzun bir kullanımı sağlayarak maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

·         Firmaların soğuk hava deposunda yer alan raf sistemleri için gerekli şekilde ayarlama yapabiliyor olması gerekir. Gerekli şekilde ayarlanabilen raf sistemleri belirli aralıkların ayarlanmasına yardımcı olabilir.

·         Soğuk hava depolarında sahip olunan raf sistemleri farklı boyutları içermelidir. Farklı şekilde boyutlandırılan raf sistemleri her türlü ihtiyacın giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

 

Raf sistemlerinin listelenen özellikleri sağlaması halinde daha kullanışlı olan bir sisteme sahip olması mümkün olmaktadır.

 

Soğuk Hava Deposu Raf Sistemleri Nerede Kullanılır?

 

Soğuk hava deposu raf sistemi kullanımı oldukça geniş bir alana yayılır. Hastanelerde belirli ürünlerin korunmasına yönelik olarak sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda pastanelerde hazırlanan ürünlerin korunabilmesi için kullanılmaktadır. Süper marketlerin ve dondurulmuş gıdaların satıldığı her yerde soğuk hava deposu raf sistemlerine olan ihtiyaçlar bulunur. Aynı zamanda kimya şirketleri de raf sistemlerinin sunduğu avantajlardan yararlanan sektörler arasında yer alır.

 

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın